poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Gwiazd naszych wina - John Green

"Absolutnie genialna" w dwóch słowach opisuje książkę "Gwiazd naszych wina" autorstwa Johna Greena "Time". I taka właśnie jest : genialna, wzruszająca, poruszająca serca czytelników, wciągająca. Więcej nie potrzeba, aby ogłosić ją bestsellerem wśród książek.
To właśnie on John Green przeniósł w nas w zupełnie inną rzeczywistość. Choć jego debiutancką książką jest "Szukając Alaski" to dopiero dzięki tej stał się jednym z najsłynniejszych pisarzy. To do niej została stworzona ekranizacja, która odniosła ogromny sukces na całym świecie. 

Chociaż istnieje dużo książek, które poruszają tematykę choroby nowotworowej to on przedstawia ją w inny, nowy sposób. Opisuje miłość młodych ludzi, którzy zmagają się z różnymi odmianami tej choroby. Hazel cierpi na raka tarczycy czwartego stopnia z przerzutami do płuc. Augustus w wyniku walki z kostniakomięśniakiem stracił prawą nogę. Pomimo pogodzenia się ze swoim losem dają szansę miłości. Oby dwoje mają inny charakter. Ona cicha, nie mająca chęci zwracania na siebie uwagi, żyjąca z dnia na dzień. On przystojny, marzący o tym, aby zostać zapamiętanym. To sprawia, że ich drogi się ze sobą krzyżują. 

Wszystko zaczyna się od spotkań grupy wsparcia dla chorej młodzieży. Po jednym spotkaniu pomiędzy Hazel i Grace nawiązuje się znajomość. Momentem, kiedy zamienia się to w przyjaźń, a potem w miłość jest książka " Cios udręki". Powieść opisująca losy chorej na raka Anny, która pod koniec książki umiera. Dalsze wydarzenia pozostałych bohaterów nie są znane co powoduje zaciekawienie Hazel Grace i Augustusa, że robią wszystko aby je poznać. To właśnie to powoduje, że zakochują się w sobie.

Autor przedstawia w swojej książce jak osoby chore na raka odczuwają na pozór proste do wykonania czynności albo rzeczy, które się wokół nich dzieją. Pomimo, że "Gwiazd naszych wina' dotyczy nastolatków to czyta się to tak jakby były to osoby dorosłe. Porusza takie tematy jak : seks, pierwsza miłość, nieporadność. Książka pozostawia wiele pytań na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pozostaje tylko dopowiedzieć sobie dalsze losy bohaterów.


10/10

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka